Welcome
We Make Difference by Adapting to Zeitgeists’

Life in 80s was challenging but it was yet that simple. Just a jackknife was enough to deal with a lot of things. Do not underestimate what a jackknife can do: it cuts a rope, peels off fruits, and sharpens pencils; on top of that we could also inscribe names of our sweethearts on benches we sat. Business life was also that simple; we just needed a paper and a typewriter to write, an envelope and a stamp to communicate. Even our telephones that in no way had a dial tone were not aware that they would be classified as analogue a few years later. We were keen and active like jackknives. We used to dress up to the nines to come to work every day. We were calm and relaxed. But until we steered round the lever of Facit calculators, foreigners were far ahead in the computer age. I remember our first encounter with computers and portraits we drew with letters (I wish I had saved one, it would be a so nice memory to show to my grandchildren).. Just then time lapsed at a hair-raising speed and we’ve been through never ending years of change and we all tried to transform to catch up with the zeitgeist.
The world was running and we were trying to catch it.

It turned out that there were a lot to improve; we woke up to a new product and service every morning! Machines were advancing while we caught up with the time; we combined our vision with our knowledge. We improved and developed ourselves, we started to get engaged in multiple tasks at the same time, top it all we were two notches above. Because being like a jackknife was not enough anymore, the new business order required us to be like a Swiss army knife.

Swiss army knife that serves to one purpose in one body and contains several functions and facilitates life. We improved ourselves, we started to get engaged in multiple tasks at the same time, top it all we were two notches above. Because being like a jackknife was not enough any more, the new business order required us to be like a Swiss army knife. We are prepared for this…

Cemal Kızıltan

CEO

31 years

Experience

8000 +

Projects

200 +

Brands

50 +

Countries

Our Services
Our job is to Touch People and Turn Strategies into Actions

In every sphere that a brand touches its customers and employees, we make sure that it builds the strongest ties between the brand and the target market through our projects and events. We make sure that they for through experiences in line with the zeitgeist with our events, meeting and experiential marketing.

Portfolio
Events We Add Value

We design the right project and turn strategies into actions to enable our customers to reach out to their target market.

“The only place success comes before work is in the dictionary.”

Vince Lombardi
 • Client Image

  Tourismo bizim en önemli is ortaklarımızdan biri. Oldukça uzun bir suredir uyumlu ve değer yaratan işbirliğimiz sürüyor. Tourismo ve Yapı Kredi ekipleri tek takım gibi çalışıyor. Bu her işbirliğinde görülebilecek bir durum değil. İhtiyaçları çok net anlayan ve çözüm konusunda sinirsiz esneklik göstererek alternatif sunan is anlayışları büyük ya da küçük her etkinlikte hatasız ve belirgin kalitede is ortaya konulmasını sağlıyor. Sektörle ilgili gelişmeleri yakından takip eden tecrübeli ekibi pek çok noktada yol gösterici olarak da katma değer sağlıyor. Umarım uyumlu işbirliğimiz daha uzun yıllar devam eder...

  • Arda Öztaşkın
  • Kurumsal İletişim Direktörü, Yapı Kredi
 • Client Image

  Tourismo, 2017 senesinden beri tüm büyük organizasyonlarımız ve işlerimizde gözümüz kapalı güvendiğimiz bir çözüm ortağı bizim için. Her zaman güler yüzlü, sonuna kadar şartları zorlayan, yaratıcı ve şık bir ekip. Onlarla çalışmaya başladığımızdan beri herhangi bir iş gözümüzü korkutamaz oldu. Birlikte çalıştığımız için kendimizi çok şanslı hissediyoruz.

  • Başak Kanat
  • Regional Marketing Director, Jotun
 • Client Image

  Etkinliklerimizin tasarlanmasından uygulanmasına kadar her aşamada çözüm odaklı yaklaşımıyla büyük bir özveri ve titizlikle çalışan Tourismo Ailesi, Avon’un çalışanları, saha ekibi ve diğer paydaşlarıyla buluştuğu önemli toplantı ve organizasyonlarda bugüne kadar en iyi iş ortaklarımızdan biri oldu. İşbirliğimizin artarak devam etmesini diliyoruz.

  • Orkun Gül
  • Avon Türkiye & NAME Genel Müdürü
 • Client Image

  Herhangi bir organizasyonu Tourismo ile gerçekleştirmek o organizasyonun sorunsuz geçeceğinden emin olmak anlamına geliyor. Tourismo'nun desteğiyle gerçekleştirdiğimiz onlarca organizasyonun tamamı kusursuzdu ve beklenmedik durumlar, öngörülemeyen istekler dahi son derece profesyonel ve çözümcül yaklaşımlarla sorunsuz bir şekilde giderildi. Tecrübeli ve profesyonel ekipleriyle, her türlü talepte optimum desteği ve çözümü sağlayan, organizasyon denince gözü kapalı güvenilebilecek bir firma Tourismo.

  • Okan Gülşen
  • Groupama Sigorta, Kurumsal İletişim Müdürü
Firsts and Marks

If You Are Looking For More Than An Event

Working with Tourismo always means a lot more than just an event. It is for sure not possible to gather all these achievements under the roof of just one brand. In the course of time, Tourismo managed to create its own solution partners. If you wonder what these brands are,